Norske givere skaper fremtid i Israel
HJHs givere er med på noe helt konkret: De hjelper mennesker i sikkerhet, gir familier muligheten til å starte på nytt og sørger for at barn, unge og eldre immigranter får en reell sjanse til å lykkes i sitt nye hjemland. I 2025 ble det rekord på hva Hjelp Jødene Hjem klarte å sende til prosjektene: Hele 12,65 millioner kroner.
I 2026 støtter HJH 31 prosjekter i Israel – prosjekter som norske givere gjør mulige gjennom trofast engasjement og generøsitet. Hver gave bidrar til at mennesker ikke bare kommer seg hjem til Israel, men også får hjelp til å bygge et liv der. Derfor sier HJH: Vi hjelper dem hjem – vi hjelper dem hjemme.
For mange jøder i verden har behovet for hjelp blitt større de siste årene. Økende antisemittisme og uro gjør at familier trenger hjelp til å komme seg til trygghet. Den største enkeltbevilgningen HJH gir i 2026 er derfor på 1,3 millioner kroner til flybilletter for jøder fra Ukraina, Russland og Belarus som trenger hjelp til å immigrere til Israel.
HJHs arbeid stopper ikke når immigrantene lander i Israel. Mange kommer uten språk, nettverk eller økonomisk trygghet. Derfor støtter norske givere også prosjekter som hjelper familiene med å finne fotfeste i hverdagen.
Gjennom Habayta i Galilea får nye immigranter hjelp til hebraisk, arbeid, økonomi og integrering i lokalsamfunn preget av krig og usikkerhet. Hos Moreshet Sarah lærer de hebraisk, mens Mah Yakar Chasdecha hjelper Bnei Menashe-familier fra India med å bli en del av det israelske samfunnet.
Flere prosjekter handler også om å gi mennesker håp når livet er vanskelig. Et nytt prosjekt for HJH i 2026 er SAHARs telefonlinje som gir emosjonell støtte og selvmordsforebyggende hjelp til immigranter som kjenner på ensomhet og psykiske belastninger. Selahs frivillige følger familier gjennom kriser etter terror, ulykker og dødsfall.
Barn og unge er et annet viktig område. Gjennom Youth Futures får immigrantbarn egne mentorer som følger dem hjemme, på skolen og i fritiden. Afikim hjelper familier som står i fare for å miste omsorgen for barna sine, mens Telem hjelper unge etiopiske immigranter til utdanning, arbeid og et selvstendig voksenliv.
Når man støtter immigranter til og i Israel gjennom Hjelp Jødene Hjem, gir man langt mer enn økonomisk hjelp. Man gir trygghet, støtte og håp til mennesker som skal bygge opp et nytt liv. Dere er med på å skape fremtid i Israel. Tusen takk!




