Midt i hjertet av Jerusalem summer det av liv og læring. På hebraiskskolen Moreshet Sarah samles mennesker fra hele verden – unge, eldre, nye immigranter og de som lenge har båret på drømmen om å gjøre Aliyah. Her lærer de ikke bare et språk, men også hvordan de kan føle seg hjemme i sitt nye land.
For mange av studentene, spesielt de eldre, er skolen et vendepunkt. “Vi hadde aldri trodd vi kunne lære et nytt språk i vår alder, men her får vi til det. Vi føler oss endelig som en del av Israel,” sier en av skolens elever. Gang på gang uttrykker studentene sin takknemlighet for å bli gitt denne muligheten – og administrasjon og lærere hos Moreshet Sarah selv svarer med takk til alle som gjør undervisningen mulig, blant annet HJHs givere i Norge.
Språk som nøkkel til integrering
Moreshet Sarah ble etablert som en selvstendig veldedig organisasjon i 2017 for å støtte Ulpan Morasha, som siden 1990-tallet har samarbeidet med Israels utdanningsdepartement om å undervise hebraisk til nye immigranter. Oppdraget er klart: å gi mennesker språket og kulturen de trenger for å bli en del av det israelske samfunnet.
For uten hebraisk blir dagliglivet vanskelig. Det handler ikke bare om å kunne finne jobb eller forstå myndighetene – men om å kunne gå i banken, kjøpe frimerker, snakke med naboen og bygge vennskap. Derfor anbefaler både Jewish Agency og Absorpsjonsdepartementet alle nye immigranter å delta i et Ulpan.
En skole som favner alle
Moreshet Sarah er i dag den største hebraiskopplæringen i Jerusalem, med 600 studenter per semester – og er blant de største i hele Israel. Studentene kommer fra hele verden: USA, Storbritannia, Russland, Ukraina, Frankrike og mange flere land.
Det som gjør skolen unik, er dens fleksibilitet og åpenhet. Som den eneste i landet har Moreshet Sarah fått godkjenning til å drive hybridundervisning, med kombinasjon av klasseromsundervisning og digitale plattformer. Dette åpner dørene for både de som sitter i et klasserom i Jerusalem og de som følger med på Zoom fra et annet kontinent. HJHs donasjon har vært avgjørende til å få riktig og godt utstyr på plass slik at man kunne få en høy kvalitet på teknisk utstyr og et godt system slik at undervisningen går på skinner. Hybridundervisningen er fantastisk fordi det skaper flere ulpanplasser i det som allerede var et overfylt klasserom.
Særlig har dette vært avgjørende for eldre og mennesker med ulike utfordringer. Mange av studentene er over 55 år, og noen er både rullestolbrukere og hjemmekjære. Likevel møter de til undervisning – enten fysisk eller digitalt – med en glød som inspirerer både lærere og medelever. En 82 år gammel student i rullestol er et fast innslag i timene, og han har aldri gått glipp av en klasse.
«Vi ser disse elevene på skolen her i Jerusalem kun når det er eksamenstid og de kommer for å ta sin eksamen,» forteller Fiodor som leder ulpanen. «Det er alltid spesielt, ikke bare fordi de har kommet til dagen der de kan gå opp et nivå i undervisningen, men også fordi det er en mulighet til å se dem, ta dem i hånden og sitte sammen med dem.»
En trygg havn i en urolig tid
Skolen har dessverre mye erfaring med å motta elever med traumer og krise i bagasjen: Mange elever har kommet fra Ukraina og Russland etter at Russland invaderte Ukraina og siden krigen Iron Swords brøt ut, har Moreshet Sarah åpnet dørene sine for rundt 50 evakuerte fra sør og nord. Mange av dem undervises nå gratis på Zoom, og flere hundre fortsetter å få støtte og oppfølging.