Vi bor her og her blir vi

Ordfører Alon Schuster klarer å formidle optimisme til innbyggerne i Sha'ar HaNegev selv i tunge stunder.

-Ingen kan tro hva vi gjør for å markere at vi er her for å BLI, fastslår ordføreren.
-Enkelte lider og foretrekker å flytte. Men faktum er at veldig få flytter og mange flere kommer! Vi har et økende antall barn, inkludert kibbutzene nærmest grensen til Gaza. En av kibbutzene har faktisk doblet antall med-lemmer de siste ti årene. Derfor bygger vi nå ny ungdomsskole. Et prosjekt som koster 27 millioner dollar. Også den er med på å symbolisere at vi skal bli. Det blir den
første fullt ut beskyttede skolen her samtidig som den blir teknisk meget moderne, sier han stolt.

-Hva gjør dere for å lokke nye innbyggere?

-Vi tilbyr svært gode utdanningsmuligheter for alle barn og studenter, vi ønsker velkommen til et sosialt og inkluderende liv slik at de raskt kjenner det spesielle samholdet vi har. Alle kjenner noen og forteller videre hvordan det føles å være en del av dette samfunnet. Jeg mener vi tilbyr en kombinasjon av rimelige boliger, god livskvalitet og at vi har en usedvanlig høy kvalitet på utdanningen, sier Schuster.

Sikkerhet 
Han innrømmer at noe i magen blir ødelagt når raketter dreper. Når de rettes inn mot skolebusser hvor alle vet at det sitter barn. -Så vi trener, vi bygger sikker-hetsskur, stiller med sikkerhetsvakter i skolebussene. Vi prøver å gå videre og inn i fremtiden. Folk må ut av de pinefulle boblene sine og ut i et aktivt liv slik at de med styrke kan gå videre. Når man er utadvendt og kan gjøre noe meningsfullt er vi en del av en levende verden. Sikker-het har topp prioritet. For det er ille når barn blir hysteri-ske på grunn av tordenvær. Derfor har vi også på flere
kibbutzer satt forbud mot å skyte opp raketter på merke-dager hvor det før var vanlig å feire med slike. Folk skvetter av alt, forteller ordføreren som tror på befolkningsvekst i området de kommende årene. Han synes det er rørende og takker varmt og inderlig sine norske venner for å støtte opp om sikkerhetsarbeidet som gjør det mulig blant annet å ha en leder og ni sikkerhetsvakter ombord på skole-bussene.