Hjelp Jødene Hjem - klikk for å komme til forsiden

  Til forsiden Bli giver til HJH Kulturkalenderen About us
  Hva er HJH? Kontakt HJH Adresseendring Artikkelarkiv


Hva er Hjelp Jødene Hjem?
Komiteen ble dannet i mai 1990. Formålet er å kanalisere støtte fra nordmenn som vil hjelpe jøder fra det tidligere Sovjet og andre utsatte områder med å reise til Israel, lette overgangen til et nytt liv og tilpasningen til et nytt hjemland.
HJH har også til oppgave å informere om antisemittismen og dens følger.


Innvandring til Israel
FSU: Det tidligere Sovjetunionen
ÅR
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
SAMLET
199.516
176.100
77.057
76.805
79.844
76.361
70.919
66.221
56.722
76.766
60.192
43.580
33.539
24.431
22.164
22.657
21.024
19.712
16.000
16.469
ETIOPIA
4.121
20.014
3.648
863
1.197
1.312
1.411
1.661
3.110
2.290
2.201
3.274
2.656
3.029
3.696
3.572
3.745
3.591
2.000
240
FSU
185.227
147.839
65.093
66.145
68.069
64.848
59.048
54.621
46.020
66.848
50.817
33.601
18.508
12.585
10.587
9.682
8.145
6.502
5.587
7.131


Israelske
Utenriksdepartementet
Knesset
Jewish Agency
Jødisk nasjonalfond

Norske

Porten til Midtøsten
DagenMagazinet

Flere lenker
MIFFs lenkeside



Publisert: 13. juli 2004

Lidelsen er en ressurs - den gir kraft
Det sies at om vi bruker alt vi har av evner og anlegg, bruker vi bare 35 %. Det har alltid frustrert meg. Hvordan kan jeg ta ut de neste 65 %?

- Jeg tenkte bare på å tilegne meg kunnskap, lære mange språk, f.eks. I mange år tenkte jeg på de 65 prosentene inntil jeg plutselig på en av mine mange jernteppereiser fikk en aha-opplevelse.

Så mange fantastiske mennesker levde i ytterst fare - de ble arrestert og torturert og til og med drept for sin tros skyld eller for sin jødiske identitet. Mange grusomme historier verserte, spesielt husker jeg at de var redde for å bli innlagt på psykiatriske sykehus. Der ble de surret inn i våte bandasjer - og når de tørket, krympet de og strammet nesten livet ut av dem.

Likevel møttes de i hemmelighet - de kom til samme sted til forskjellige tider, og de holdt "viskemøter" av redsel for at naboene skulle melde dem.De tok kjemperisker for å hjelpe hverandre, og de tok kjemperisker ved å ta imot besøk av utlendinger. Og vi - som kom fra Vesten - måtte pugge utenat navn og adresse og telefonnummer i tilfelle vi ble tatt. Alt som var nedskrevet, var forbudt! Professorer og leger og atomfysikere, f.eks. levde i opptil 17 år som gatefeiere og billettselgere på kino bare fordi de hadde søkt om utreise til Israel. Men dette er vel forlengst historie? sier du kanskje. Ja, og derfor er det blitt en del av vår ballast gjennom livet. Mange av disse menneskene som levde i umulige kår, er nå i Israel, og mange av dem er godt synlige i samfunnet både på den politiske og den vitenskapelige arenaen. En kunne lett ha tenkt seg at de i stedet ville ha bukket under som pillevrak.
Natan Sharanski - som vi skal møte på turen vår, er ett eksempel. Ida Nudal, som vi også skal møte, er et annet. Begge har årelange, rystende opplevelser bak seg.

Men, tilbake til aha-opplevelsen! Jeg gikk alene en natt gjennom Moskvas folketomme gater etter å ha vært sammen med noen av disse nøkkelpersonene, og jeg filosoferte litt over hvordan i all verden de orket - i usle, stakkarslige kår, i stadig fare for å bli tatt - og likevel fulle av kraft og utstråling. Det var flotte, spennende mennesker med tro av kraft - og trass, rause og kreative. Og plutselig slo det meg at lidelsen er en ressurs! Siden har den tanken aldri forlatt meg, men stadig forsterket seg. Lidelsene lurer - motbakkene fører oppover, farene henter frem styrke som bare trengs når det er fare på ferde!
De 65 % "ubrukte evner" ligger der som ressurser til å bruke når situasjonen krever det!

Har vi ikke undret oss over alle de som befant seg i øverste delen av New York-tårnene og som hadde styrke til å ringe hjem og si at nå er livet slutt for meg? -
Eller de som gikk løs på kaprerne i det ene flyet som var ment for Det hvite hus - og krasjet det i bakken?
Etter å ha deltatt i markeringen av Yad Vashems 50-årsjubileum i tre lange dager, har disse tankene bare fått ny næring, og de har gitt ny styrke. Vi møter alle lidelsen på vår vei gjennom livet. Vi frykter den, og vi skjuler den. Da kan det være en oppmuntring i det å vite at lidelsen er - eller kan være - en ressurs som vi kan bruke - ved å få erfaring, f.eks. slik at vi kan hjelpe andre når de er i krise. "Jeg vet hvordan du har det" - forutsetter at vi vet noe om det - å være syk, å være alene, å bli sviktet, å miste noen man er glad i, å stryke til eksamen, å få sparken, å være økonomisk på knærne.

I møte med det jødiske folk finner vi alle disse lidelsene. Kanskje det er derfor de er så sterke, så dyktige, så gjestfrie - så fulle av pågangsmot på tross av alle farene og alt hatet rundt dem.
- Ufattelige redsler og lidelser dokumenteres gjennom Yad Vashem. Men hele monumentet er et monument over den kraften som vokser frem av lidelsen. Og når vi møter den selv, la oss ha det i tankene at dette kan gjøre meg til et rikere menneske, et mer troverdig menneske for andre. La oss også huske at vi møter ingenting som ikke Herren gir oss styrke til å takle. "Gud er vår tilflukt og vår styrke", sier kong David. Han hadde erfart at det holdt -
Han ble også en ressurs for en hel framtid!

Fra HJHs nyhetsbrev nr. 7/2003.


Til toppen av artikkelen
Til forsiden
Registrere meg som giver


www.hjhome.org


Kun www.hjhome.org
Hele internett


Vennskap med Israel
Glimt fra Israel
Innvandring til Israel
Demografi og Israel
Jøder i Russland
Lenketips


FØRSTEHJELP TIL NYE IMMIGRANTER
B'Yachad
Keren Klita
Israel Crisis Management - Selah (inkl. fadderbarn)

IMMIGRASJONSARBEID
Keren HaYesod - Jewish Agency
Movement without frontiers
Yad Sarah
Yad Vashem
TAU, Stephen Roth Inst.
Joint.
Livnot U'Lehibanot


UNDERVISNING
PNIMA
Machanaim
Ulpan Halom

HELSE
Dental Volunteers for Israel
Hadassah Hospital
Shaare Zedek Hospital
Shiloh

BARN OG UNGE
Ezra World Youth Movement
Israeli Association for Immigrant Children
Jerusalem Foundation
Mother to Mother
Shiluv

PROSJEKTER SOM TIDLIGERE HAR FÅTT STØTTE
A world in Grace
HILA
Israel Center for Community Involvement
Jemenittisk kultursenter
Public Senter Beer Sheeva
Ramat Gan foundation for education and culture
Ulpan Akiva

Gi gjennom HJH og hjelp jøder hjem til Israel
6.174.992 kroner gikk til prosjekter rundt i verden i 2010.
Les mer om aktivitetene.
 
Bli med til Israel!
Hjelp Jødene Hjem arrangerer årlige solidaritetsturer til Israel i samarbeid med Med Israel for fred. Vi besøker flere av støtteprosjektene.
Les mer om neste tur.